wyzwania

Wyzwanie: funkcjonalna kuchnia

Urządzenie funkcjonalnej kuchni to nie lada wyzwanie. To najważniejsze pomieszczenie w mieszkaniu, w którym domownicy spędzają mnóstwo czasu. Musi odpowiadać różnym wymaganiom i przyzwyczajeniom. Projektując kuchnię należy wziąć pod uwagę wiele czynników, tak aby stworzyć pomieszczenie dla każdego domownika.

Kuchnia – otwarta czy zamknięta?

Na samym początku musimy zdecydować jaki charakter będzie miała nasza kuchnia, czy będzie to pomieszczenie otwarte czy zamknięte. W przypadku przestrzennego mieszkania, można zdecydować się na dużą kuchnię. Może ona być zupełnie osobnym pomieszczeniem. Gdy dysponujemy przestrzenią warto kuchnię połączyć z jadalnią. Zamknięta kuchnia sprawdzi się u osób, którym zależy na zachowaniu porządku. Zapachy podczas gotowania nie będą przedostawać się do reszty mieszkania. Organizując rodzinne przyjęcie, można cały bałagan zamknąć za drzwiami kuchni i niczym się nie przejmować.

Kuchnia z wyspą

Z kolei osoby, które cenią sobie otwarte przestrzenie mogą zdecydować się na otwartą kuchnię z aneksem kuchennym. Taka aranżacja kuchni pozwoli na połączenie jej z salonem. Powstanie wtedy przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Świetnie sprawdzi się kuchenna wyspa, która będzie łącznikiem między kuchnią a resztą mieszkania. Wyspa może służyć nie tylko do gotowania. Dzieci mogą przy niej odrabiać lekcje, a znajomi patrzeć jak gotujesz dla nich pyszną kolację.

Mała kuchnia

O ile zagospodarowanie kuchni w dużym mieszkaniu nie przysparza problemów, o tyle w małych mieszkaniach i kawalerkach może powodować ból głowy. Jednak bez paniki! Nawet najmniejszą kuchnię można funkcjonalnie urządzić. W kawalerkach świetnie sprawdzają się aneksy kuchenne. Można też pomyśleć o wyspie kuchennej, która stworzy dodatkową przestrzeń życiową – do jedzenia, przygotowywania posiłków czy odrabiania lekcji.

Czasami kuchnie w mieszkaniach są małe i wąskie. W przypadku, gdy nie możemy powiększyć tej przestrzeni musimy poradzić sobie w inny sposób. Najlepszym rozwiązaniem są meble kuchenne na jednej ścianie lub ewentualnie na planie litery L. W małych kuchniach trzeba wykorzystać każdą przestrzeń, dlatego świetnie sprawdzą się wszelkie dodatkowe schowki. Aby jeszcze zaoszczędzić przestrzeń można zdecydować się na szafki kuchenne z przesuwnymi drzwiami.

Pamiętaj o trójkącie roboczym

Każda, nawet najmniejsza kuchnia, może być funkcjonalna. Przy projektowaniu trzeba pamiętać o trzech głównych kuchennych miejscach. Mowa o zlewie, kuchence i lodówce. Te trzy elementy tworzą trójkąt roboczy. Są to miejsca, z których najczęściej w kuchni korzystamy. Aby przygotowywanie posiłków było wygodne i wydajne musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między tymi elementami.

Szafki kuchenne

Planując swoją wymarzoną kuchnię warto zadbać o odpowiednią ilość szafek kuchennych. Aby kuchnia była funkcjonalna musi pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty oraz oczywiście jedzenie. Głębokie, pojemne szafki świetnie sprawdzą się do przechowywania artykułów spożywczych. Szafki ze szklanymi elementami mogą posłużyć do ekspozycji talerzy i kubków. Warto zadbać o to, aby meble kuchenne były dopasowane do wzrostu domowników. Przygotowywanie posiłków stanie się o wiele łatwiejsze z blatem na odpowiedniej wysokości i szafkami, do których każdy może dosięgnąć.

Urządzenie funkcjonalnej kuchni może być wyzwaniem, ale warto je podjąć. Odpowiednio dobrane meble kuchenne i sprzęty AGD sprawią, że kuchnia będzie idealnym miejscem do przygotowywania posiłków. Kuchnia otwarta na salon będzie sercem domu, w którym każdy będzie z przyjemnością spędzał czas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *