projekt

Jak urządzić jadalnię idealną?

Posiadanie jadalni jest coraz popularniejsze. Często to właśnie jadalnia, połączona z kuchnią, staje się sercem domu. Jadalnia to nie tylko miejsce spożywania posiłków. Stół może stać się domowym centrum zabawy i nauki. Najczęściej na jadalnię decydują się osoby, które dysponują odpowiednio dużym mieszkaniem. Mając do dyspozycji niewielki metraż, można przynajmniej spróbować stworzyć jadalniany kącik.

Jak zaprojektować idealną jadalnię?

Jadalnia w dużym mieszkaniu

Osoby dysponujące odpowiednio dużą przestrzenią mogą z łatwością wydzielić miejsce na jadalnię. Jednak na samym początku musimy zdecydować jaki charakter chcemy jadalni nadać. Czy ma to być osobne pomieszczenie? Czy może chcemy aby jadalnia była połączona z salonem lub z kuchnią? Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, dlatego warto dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw. Nam najbardziej podobają się jadalnie otwarte na salon. Powstaje wtedy fajna, rodzinna przestrzeń, którą można wykorzystać na różne sposoby. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie gdy domowników jest sporo i wszyscy muszą pomieścić się przy jednym stole.

Jadalnia otwarta na resztę mieszkania

Jeśli zdecydujemy się na wersję otwartą, trzeba będzie wystrój jadalni dopasować do kuchni lub salonu. Aranżacja kuchni będzie miała wpływ na to w jakich kolorach urządzimy część jadalnianą. Nie musimy urządzać jadalni dokładnie w identyczny sposób jak kuchnię, ale warto zachować harmonię kolorów. Ciekawym rozwiązaniem jest delikatne wyodrębnienie strefy jadalnianej przez inny kolor ścian – jednak nie odbiegający za mocno od koloru przewodniego kuchni. Meble kuchenne mogą być inspiracją do wyboru stołu i krzeseł.

Stół – podstawa jadalni

Wybierając miejsce na jadalnię trzeba pamiętać, że musi być ona funkcjonalna i wygodna. Muszą zmieścić się w niej wszystkie meble, warto więc zadbać aby przestrzeni było jak najwięcej. Podstawą jadalni jest oczywiście stół. Przed wyborem stołu warto zastanowić się nad jego rozmiarami i kształtem. Warto wspomóc się wizualizacją rodzinnych imprez. Pozwoli to oszacować ile maksymalnie osób będziemy gościć i pomoże w wyborze odpowiedniego stołu. Jeśli na co dzień przy stole będą siedzieć maksymalnie cztery osoby, warto wybrać te z opcją rozkładania. Na specjalne okazje stół można rozszerzyć przy pomocy specjalnych dodatkowych blatów. W przypadku małej rodziny nie ma sensu inwestować w ogromny stół, którego potencjał będzie się marnował, przy okazji marnując też cenną przestrzeń.

Krzesła do jadalni

Nie ma jadalni bez odpowiednich krzeseł. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie ich w zestawie ze stołem. Jadalnia będzie wtedy tworzyć spójną, stylową całość. Jeśli należycie do osób, które lubią eksperymentować z wnętrzami, możesz zdecydować się na duży drewniany stół i różne, kolorowe krzesła. Stworzysz wtedy niepowtarzalną aranżację.

Nie zapomnij o dodatkach!

Nie można zapomnieć o dodatkach do jadalni. Warto zadbać o to, aby ta przestrzeń była przytulna. Obrus, podkładki pod talerze – warto mieć ich kilka, w różnych odcieniach. Dzięki temu będzie można tworzyć sezonowe ozdoby stołu. Krzesła warto ozdobić miękkimi poduszkami. Nie można zapomnieć o wazonach, w których można zaprezentować piękne kwiatowe kompozycje.

A co z małym mieszkaniem?

Co zrobić w przypadku gdy metraż mieszkania nie pozwala na urządzenie osobnej jadalni? Warto wygospodarować przynajmniej niewielką przestrzeń na stół i krzesła, aby stworzyć namiastkę prawdziwej jadalni. Można do tego wykorzystać kuchnię lub salon. W przypadku bardzo małych mieszkań, świetnie sprawdzi się opuszczany blat przymocowany do ściany oraz składane krzesła. W kilka chwil będzie można je schować, aby powiększyć przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *