sprzęt

Zlew kuchenny – jaki rodzaj wybrać?

Zlewozmywak to nieodłączny element każdej kuchni. Nawet jeśli zdecydujemy się na zamontowanie zmywarki, to zlew w kuchni po prostu musi być. Najważniejsze są oczywiście względy praktyczne – w zlewie można umyć ręce, naczynia czy warzywa i owoce. Zlewozmywak może też pełnić rolę ozdobną. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego wybór.

Komory i ociekacz

Wybierając zlew do kuchni musimy zdecydować o ilości komór i ociekaczu. Duży zlew jest rozwiązaniem bardzo praktycznym. Z łatwością umyjemy w nim niewymiarowe przedmioty jak duże garnki czy deski do krojenia. Jeśli wielkość kuchni na to pozwala warto wybrać duży, dwukomorowy zlew. Na drugiej komorze można zamontować ociekacz, który pozwala na suszenie umytych naczyń. Druga komora przyda się też do mycia warzyw i owoców.

Zlew w małej kuchni

W mniejszych kuchniach często trzeba zrezygnować z dużego i głębokiego zlewu. Z reguły wybiera się wtedy zlewozmywaki jednokomorowe. Dobrze jest wybrać taki z przynajmniej niewielkim ociekaczem. Uzyska się w ten sposób przestrzeń do odkładania umytych przedmiotów. W przypadku gdy przestrzeń nie pozwala na zlew z ociekaczem, trzeba będzie wybrać mały zlew jednokomorowy. Warto wtedy kupić specjalny ociekacza do naczyń, dzięki któremu nie umyte naczynia nie będą leżeć bezpośrednio na blacie.

Ceramiczne i granitowe – gdy stawiasz na luksus

Aranżacja kuchni jest ważna, warto więc wybrać taki zlew aby pasował do całości pomieszczenia. Na jakie zlewozmywaki warto zwrócić uwagę? Zlewy ceramiczne są niezwykle gustowne i odporne na uszkodzenia. Są wytrzymałe, najłatwiej jest utrzymać je w czystości. Zlewy granitowe występują w wielu kolorach, dzięki czemu można bez problemu dopasować je do mebli kuchennych. Są łatwe w pielęgnacji, jednak ich ceny potrafią być naprawdę wysokie.

Stalowe zlewy – najpopularniejszy wybór

Najczęściej wybieranymi są zlewy stalowe. Przemawiają za nimi niska cena oraz uniwersalność. Meble kuchenne zazwyczaj dobrze się prezentują ze stalowym zlewozmywakiem. Zlewy stalowe mogą być wykończone na różne sposoby. Te wykończone na gładko mają swoje wady – bardzo łatwo mogą na nich powstać zadrapania oraz zacieki. Najlepiej jest wybrać zlew stalowy z wykończeniem szczotkowanym lub lnianym. Nie powstają na nich widoczne zacieki i łatwo jest je utrzymać w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *