dziecięca kuchnia

Kuchnia przyjazna dzieciom

Każdy rodzic wie, że nie ma nic cenniejszego niż czas spędzony razem z dzieckiem. Czasami jednak trudno znaleźć jest wolną chwilę dla swojego dziecka. A gdyby tak zacząć wspólnie przygotowywać posiłki? Zanim do tego przystąpimy warto przygotować kuchnię, tak aby była gotowa na małych kucharzy!

Gotowanie z dzieckiem ma praktycznie same plusy. To nie tylko świetnie spędzony wspólny czas. To też budowanie więzi i dobra zabawa. Dla dziecka gotowanie z rodzicami to okazja do rozwinięcia zdolności manualnych. Wspólne gotowanie to też sposób na zachęcenie dziecka do próbowania nowych potraw. Jedyny minus wspólnego gotowania? Trochę więcej sprzątania. Ale wspólnie spędzony czas jest bezcenny!

Gotowanie z dziećmi – bezpieczeństwo

Zapraszając dzieci do wspólnego gotowania musimy pamiętać o ich bezpieczeństwie. To co dla dorosłych jest niegroźne, dla dzieci może stanowić spore niebezpieczeństwo. Chodzi oczywiście o wszelkie ostre noże i sztućce czy wrzątek. Zagrożeniem są też środki chemiczne, szczególnie te przechowywane w dolnych szafkach, do których dzieci mają dostęp. Zanim przystąpicie do wspólnego gotowania zadbajcie o to aby środki chemiczne znalazły się poza zasięgiem dziecka. Podobnie sytuacja wygląda z ostrymi nożami i akcesoriami. Najlepszym rozwiązaniem będą specjalne plastikowe kuchenne przyrządy, idealnie nadające się dla dzieci.

Dziecięce stanowisko pracy

Dzieci najczęściej nie są w stanie sięgnąć do kuchennego blatu. Aby mogły swobodnie brać udział w gotowaniu, muszą znaleźć się na odpowiedniej wysokości. Meble kuchenne są zawsze przystosowane do osób dorosłych. Podstawianie krzesła nie jest najbezpieczniejszym wyborem. O wiele lepiej sprawdzi się specjalny podest, składający się ze schodków i barierek. Jest on stabilny i bezpieczny. Można go przestawiać w dowolne miejsce w kuchni, a po skończonym gotowaniu wystarczy odstawić na bok. Aranżacja kuchni nic na tym nie straci!

Zachęcające kuchenne akcesoria

Kolejnym krokiem jest przygotowanie kuchennych akcesoriów dla małych kucharzy. Dzieci szybko tracą zainteresowanie, szczególnie jeśli coś będzie dla nich nieporęczne i nieatrakcyjne. Warto zadbać aby kuchenne akcesoria były dostosowane do dziecięcych rączek. Łyżki, miarki, wałki do ciasta, foremki – wszystko powinno być zachęcające i wygodne dla najmłodszych. W przypadku misek, talerzy czy większych foremek warto wybierać te z plastiku lub z silikonu. W przypadku strącenia z blatu unikniemy rozbicia i sprzątania resztek.

Gdy już wszystko jest przygotowane można zacząć gotowanie! Z dziećmi warto przygotowywać proste przepisy. Na początek warto upiec ciastka czy usmażyć naleśniki. Świetnym pomysłem jest też wspólne przygotowanie pizzy. Im dziecko starsze tym bardziej skomplikowane potrawy można z nim przygotowywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *